Kalendarium
Kalendarium
Klicka på titel för information och på tid för att boka/köpa biljetter
i dag
14:45 Unga Kvinnor
15:00 Jag och min bror
17:45 Jojo Rabbit
17:45 Les Miserables sista visningen
20:00 Parasit
20:00 The Farewell
i morgon
15:00 Jojo Rabbit
15:15 The Farewell
17:15 Parasit
17:45 Jag och min bror
20:00 Porträtt av en kvinna i brand
20:00 BioVino: Unga Kvinnor fri placering
Fler dagar...
Kalendarium
Visas nuBiljetter
BioVino Torsdagar
Småfolkets Bio
Ny finsk film
Skolbio
Umeå Europeiska Filmfestival
Folkets Bio
Kulturkompis
Kompiskortet
Kalendarium
Kalendarium
Klicka på titel för information och på tid för att boka/köpa biljetter
i dag
14:45 Unga Kvinnor
15:00 Jag och min bror
17:45 Jojo Rabbit
17:45 Les Miserables sista visningen
20:00 Parasit
20:00 The Farewell
i morgon
15:00 Jojo Rabbit
15:15 The Farewell
17:15 Parasit
17:45 Jag och min bror
20:00 Porträtt av en kvinna i brand
20:00 BioVino: Unga Kvinnor fri placering
Fler dagar...
Folkets Bio Umeå
Anmäl dig till vårt nyhetsbrev!   Om integritet

Guldbaggefrossa

I samband med Guldbaggegalan visar vi några av våra favoriter bland de nominerade filmerna. 


AND THEN WE DANCED - Extrainsatta föreställningar 1–2, 4 & 6 februari!
Vinnare av fyra Guldbaggar - Bästa film, manliga huvudroll, manus, och foto.


OM DET OÄNDLIGA - visas 23 januari
Vinnare av Guldaggen för bästa scenografi.


SARA MED ALLT SITT VÄSEN - visas 25 januari
Nominerad till Guldbaggen för Bästa originalmusik. Kompositör Johan Ramström, musiken är framförd av Norrlandsoperans symfoniorkester.


TRANSNISTRA - visas 26 januari
Vinnare av Guldaggen för bästa dokumentär.


Klicka på titeln för att se visningstider, läsa mer om filmen samt köpa/boka biljett

Fler visningar och filmer kan tillkomma!

Guldbaggefrossa
Återstående visningar i denna serie
And then we danced: lör 1/2 kl 15:15
And then we danced: sön 2/2 kl 17:45
And then we danced: tis 4/2 kl 17:45
And then we danced: tors 6/2 kl 17:45

Publicerad 9/1 2018 kl 01:42. Senast uppdaterad 27/1 2020 kl 14:43.

i dag
14:45 Unga Kvinnor
15:00 Jag och min bror
17:45 Jojo Rabbit
17:45 Les Miserables sista visningen
20:00 Parasit
20:00 The Farewell
i morgon
15:00 Jojo Rabbit
15:15 The Farewell
17:15 Parasit
17:45 Jag och min bror
20:00 Porträtt av en kvinna i brand
20:00 BioVino: Unga Kvinnor fri placering
fre 31 jan
14:45 Unga Kvinnor
15:15 De ovanliga premiär
17:30 Parasit
17:45 De ovanliga
20:00 Jojo Rabbit
20:00 Unga Kvinnor
lör 1 feb
14:00 Småfolkets Bio: Mera monster, Alfons 40:-
14:00 Porträtt av en kvinna i brand
15:15 Guldbaggefrossa: And then we danced
16:30 A Hidden Life premiär
17:30 Parasit
20:00 Jojo Rabbit
20:00 Unga Kvinnor
sön 2 feb
14:00 Småfolkets Bio: Mera monster, Alfons 40:-
14:30 The Farewell kort tid kvar
15:00 Parasit
16:45 De ovanliga
17:45 Guldbaggefrossa: And then we danced
19:15 A Hidden Life
20:00 Unga Kvinnor
mån 3 feb
17:15 Unga Kvinnor
17:45 Jag och min bror sista visningen
20:00 De ovanliga
20:00 Parasit
tis 4 feb
17:45 Guldbaggefrossa: And then we danced
20:00 Parasit
ons 5 feb
14:45 Unga Kvinnor
15:15 Jojo Rabbit
17:30 Parasit
17:45 De ovanliga
20:00 Porträtt av en kvinna i brand
20:00 Unga Kvinnor
tors 6 feb
14:45 De ovanliga
15:00 Parasit
17:15 The Farewell kort tid kvar
17:45 Guldbaggefrossa: And then we danced
19:15 A Hidden Life
20:00 BioVino: De ovanliga fri placering
Folkets Bio Umeå  |  Västra Strandgatan 8A, 0727-13 43 40  |  info@folketsbioumea.se
⬆︎